KALİTE POLİTİKAMIZ

Sır tuttuk. Sabrettik. Armağan olsun.

İŞİN İÇİNDE OLMAK

Anavarza Bal yaklaşık 2 bin arıcı ailesinin yaşadığı Çukurova Bölgesi'nde, Adana'da yer alıyor. Ülkenin bal üretiminin %40'ının sağlandığı bölgede, balın diyarında.

Bölgedeki arıcılar 'gezici arıcı' olarak Türkiye'nin en verimli illerinden topladıkları hasatla yörelerine dönüyorlar. Ve Anavarza Bal ürünlerini direkt olarak bu arıcılardan temin ediyor.

ARAŞTIRMA GELİŞTİRME

Anavarza Bal, yola çıktığı günden bu yana AR-GE çalışmalarına önem veriyor. Üniversitelerle yaptığı işbirlikleriyle yeni ürünler geliştirerek sizlere yeni, farklı deneyimler sunmanın peşinde büyük yatırımlar yapıyor.

Amerika ve Avrupa'da bolca tüketilen 'Krem Bal'ın, ve beyaz şekerin sağlıklı bir alternatifi olan 'Toz Bal'ın Türkiye'de ilk kez üretilmesi bu çalışmaların kıymetli sonuçlarından bazıları.

YENİLİKLER

Sektörle ilgili dünyadaki tüm gelişmeler Anavarza Bal tarafında yakından takip ediliyor. Bu konuda belgelendirme kuruluşları, ülkedeki ve dünyadaki üniversiteler Anavarza'ya bilgi desteği veriyor.

Üniversite İşbirliği: Üniversitelerin bilgi, araştırma ve enerjisi Anavarza Bal için değerli. Üretim öncesi, üretim ve kalite kontrol süreçlerinde üniversitelerle işbirliği içinde çalışılıyor.

BRC Kalite Belgesi: Anavarza Bal, Avrupa'nın birçok ülkesinde sadece seçkin gıda markalarına verilen BRC Kalite Belgesi'ne sahip ilk marka oldu. Kaliteli üretim anlayışı, hassas çalışmaların ödülü olarak, 'BRC Global Standart – Grand: A' belgesiyle tescillendi.

ARI GIDA LABORATUVARI

Anavarza Bal'ın kalite ve insan sağlığı konusunda yaptığı büyük yatırımlardan biri de Ari (Anatolian Research Institute) Gıda Laboratuvarı.

Ari Gıda Laboratuvarı; TÜBİTAK, Ege Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi ile birlikte bal konusunda kapsamlı ve hassas analiz yapabilen laboratuvarlardan biri olma özelliğini taşıyor.