Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Arı Sütü
Arı Sütü

Arı sütü, genç bal arıları tarafından üretilen bir üründür. Arılar çalışkan olmaları ile bilinen canlılardır. Bal dışında arı sütü de arılar tarafından üretilen ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Arı sütü son yıllarda daha çok duyulan ve tüketilmeye başlayan ürünlerin başında gelmektedir.

Bir haftalık genç arıların hypopharyngeal olarak adlandırılan salgı bezlerinden salgılanan kremsi salgı arı sütü olarak isimlendirilmektedir. Ayrıca kraliçe arının oluşmasında oldukça etkili olan beslenmenin bir parçasıdır. Arı sütü ile beslenen arı, kraliçe arı olarak yaşamını sürdürmektedir. Polen ve bal ile beslenen arılar ise işçi arılardır. Arı sütü de kraliçe arının yaşamı boyunca besini olurken bebek arılarında ilk üç günlük besini olmaktadır.

 

Arı Sütü Besin Değeri Nedir?

Arı sütü beyaz ya da sarımsı bir görünüme sahip olan süte benzeyen bir salgı olarak bilinmektedir. Keskin kokusu ile dikkat çeken arı sütünün tadı ise ekşimsi olmaktadır. Taze olarak hasat edilen arı sütünün 2/3'ünün su olduğu gözlenmektedir. Bunun yanında kuru ağırlığı dikkate alındığında ise çoğunlukla proteinlerce zengin olduğu gözlenmiştir.

 

Arı Sütünün Faydaları 

Arı sütü hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında arı sütünün faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Arı Sütü Üretimi

Arı sütü üretimi bal arıları ile yapılmaktadır. Yeterli arı kolonisi bulunan arıcılar özel teknikler ile arı sütü üretimi yapmaktadır. Petekte bulunan genç arılar tarafından üretilen arı sütü özenli bir şekilde toplanmaktadır.

İyi çalışan kovana 1 günlük larvalı petekler yerleştirilerek 3 gün sonunda maksimum olan arı sütü toplama işlemi yapılmaktadır. Diğer bir yöntem ise ana arı görünümünde olan özel peteklerin oluşturulması ile yapılmaktadır. Genç arıların yoğun olduğu kovana bu petek yerleştirilerek arı sütü üretimi yapılmaktadır.

 

Arı Sütü Kullanım Alanları

Arı sütü saf olarak tüketilmekle birlikte bal ile karıştırılarak da tüketilmektedir. Arı sütünün ekşimsi tadı, bal ile karıştırılarak daha tatlı hale getirilmektedir.  Arı sütü endüstri ve kozmetik alanlarında da sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Yarış atlarının yetiştirilmesinde arı sütü kullanılmaktadır.