Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Balla Yapılan 7 Yemek Tarifi
Balla Yapılan 7 Yemek Tarifi

Bal sadece kahvaltı sofralarının değil, özel lezzetlerin de daha keyifli hale getirilmesinde dünya ve Türk mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Ballı Tavuk Yemeği

 

Tavuk kızartmasında kullanılan sosa bal eklenerek çok lezzetli bir tat elde etmek mümkün olmaktadır. Özellikle de tatlı ve tuzluyu bir arada sevenlerin vazgeçemeyeceği bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Kızartılan tavukların üzerine balla hazırlanan sos ilave edilerek yemeye hazır hale gelmektedir. Tereyağı ve un kavrulurken üzerine bal, limon suyu, soya sosu ve rendelenmiş limon kabuğu eklenmektedir. Krema kıvamına gelen sos, kızartılan tavuk göğsünün üzerine eklenerek servis edilmektedir.

 

Ballı Bonfile

 

Oldukça leziz ve tatlı bir et ziyafeti için ballı bonfile vazgeçilmez olacaktır. Bal ve et bir arada nasıl olacak diyenler ballı bonfilenin eşsiz lezzetini mutlaka tatmalı. Ballı bonfile hazırlanırken bal sos aşamasında yemeğe dahil olarak muhteşem bir tat oluşturmaktadır. Soya sosu, hardal, pul biber, doğal bal ve kekik ile hazırlanan sos, yemeğe kendine has bir lezzet kazandırmaktadır. Balı bonfilede etler tatlı değil çok daha lezzetli ve besleyici olmaları ile akıllarda yer etmektedir. Leziz bir yemek olan ballı bonfile son derece etkili bir sunum yemeği de olmaktadır.

 

Ballı Kavrulmuş Yer Fıstığı

 

Çerezlerin çok daha lezzetli hale gelmesinde doğal balın etkisi büyük olmaktadır. Baharat, bal ve susam ile hazırlanan karışım fıstıkların çok daha leziz olmasını sağlamaktadır. Soyulmuş yer fıstığı, susam ve baharatlar bir tavada kavrulmaktadır. İlk aşamada susam ve fıstık kavrulmakta sonra baharat ve doğal bal eklenmektedir. Sonuç olarak son derece lezzetli ballı susamlı fıstıklar oluşmaktadır. Bu pratik ve lezzetli çerezin oluşmasında bal oldukça etkili olmaktadır.

 

Ballı Kurabiye

 

Ballı kurabiye ise doğal ürünleri sevenlerin tarifi olmaktadır. Kurabiyede şekeri hiç kullanmayarak ya da çok az kullanarak doğal bal ile tatlandırmak yöntemi ile yapılmaktadır. Ballı kurabiyeye balın kendine has rahiyasını bırakması ise çok daha lezzetli bir kurabiye olmasını sağlamaktadır. Son derece lezzetli olan bu kurabiyeler misafirler için de ideal bir ikram olmaktadır.

 

Ballı Tarçınlı Tereyağı

 

Sıcak ekmeğe sürülen tereyağı ve bal herkesin sevdiği bir yiyecek olmaktadır. Ballı tereyağlı ve tarçınlı ekmek ise kahvaltı sofralarında yerini almaktadır. Balın sofrada farklı bir şekilde tüketimine örnek olarak ballı tarçınlı tereyağı gösterilebilir.

 

Tarçınlı Ballı Elma Topları

 

Hafif ve sağlıklı atıştırmalık hazırlamada doğal bal yine etkili olmaktadır. Doğal bal meyve ile buluşarak son derece lezzetli bir hal almaktadır. Elma, yulaf ezmesi, tarçın badem ve doğal bal ile eşsiz bir lezzet oluşturulmaktadır. Sağlıklı ve pratik bir tatlı tarif olarak yapılmakta ve tüketilmektedir. Tarçın sevmeyenler için kakao ile de yapılmaktadır.

 

Tahılsız Muffin

 

Tahılsız ve hafif olarak hazırlanan muffinler oldukça lezzetli olmaları ile oldukça ilgi görmektedirler. Badem unu ve doğal balın verdiği lezzet ile son derece özel bir tatlı olmaktadır. Tahıl unu yerine kullanılan badem unu muffinlerin oldukça hafif olmasını sağlamaktadır. Bal ise lezzetli ve besleyici olmasıyla etkili olmaktadır.