Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Bal Çeşitleri Nedir?
Bal Çeşitleri Nedir?

Çam balı

En çok bilinen bal çeşitleri arasında yer almaktadır. Çam balı sarıçam ormanlarının yoğun olduğu Türkiye ve Yunanistan’da üretilmektedir. Çam balı Türkiye’de Ege Bölgesi’nde yetişen sarıçam ağaçlarından üretilmektedir. Bal arıları sarıçam ağaçlarındaki salgıları bal yapımında kullanmaktadır. Çam balının kendine has yoğun bir tadı vardır.

 

Çiçek Balı

Çiçek balı, en çok bilinen ve tüketilen balların başında gelmektedir. Çiçek balı Türkiye’nin tüm bölgelerinden elde edilebilir. Bu nedenle de en yaygın bal türü olarak tüketilmektedir. Çiçek balı, arıların bulunduğu bölgede yetişen çiçeklerin nektarlarını toplar ve kovanda bir araya getirir. Çiçek balı yumuşak ve hafif tadı ile sevilerek tüketilmektedir. Çiçeklerin türleri bölgeden bölgeye değişmektedir. Bundan dolayı Türkiye’de nektar ve polen yönünden zengin olan bölgelere kovanlar taşınarak gezici arıcılık yapılır. Toplanan ballar analiz işleminden sonra ballar süzülür ve farklı çiçeklerden elde edilen ballar harmanlanır.

 

Ayçiçek Balı

Türkiye’de ayçiçek üretimi genellikle Trakya Bölgesi’nde yapılmaktadır. Bu bölgede bulunan ayçiçek tarlaları ise arıların polen ve nektar toplaması için ideal bir alan oluşturmaktadır. Ayçiçeği tarlalarındaki nektarlardan elde edilen bu bal, altın sarısı rengi ile dikkat çekmektedir. Kendine özgü tadı ise ayçiçek balının en belirgin özelliği olmaktadır.

 

Narenciye Balı  

Narenciye balı kendine özgü tadı ile ön plana çıkan bal çeşididir. Portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi narenciye bitkilerinin nektarlardan elde edilmektedir. Bal arıları narenciye bitkilerinden topladıkları nektarlar ile narenciye balını üretmektedir. Ülkemizde narenciye bahçelerinin bulunduğu Akdeniz Bölgesi’nde narenciye balı üretimi yapılmaktadır. Narenciye kokusunun hissedildiği lezzetli ve tatlı bir bal çeşidi olarak tüketilmektedir.

 

Ihlamur Balı  

Ihlamur balı isminden de anlaşılacağı gibi ıhlamur çiçeklerinden üretilen bal çeşididir. Ihlamur ağacı bakımından zengin olan Karadeniz Bölgesi’nde üretimi yapılmaktadır. Türkiye’de Artvin, Rize ve Yalova en çok ıhlamur balı üretimi yapılan şehirlerdir.

 

Kekik Balı

Kekik çiçekleri nektarlarından elde edilen kekik balı da keskin ve kendine has kokusu ile bilinmektedir. Kekiklerin yetiştiği yüksek dağlık alanlarda üretimi yapılmaktadır. İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi kekik balının en çok üretildiği bölgelerdir.

 

Lavanta Balı

Lavanta balı, lavanta bahçelerinin bulunduğu Burdur ve Isparta’da üretilmektedir. Kendine özgü tadı ve kokusu ile ön plana çıkan değerli bir bal çeşididir. Lavanta balı en belirgin özelliği kendine has kokusu olmasıdır.

 

Kestane Balı

Kestane balı son derece lezzetli ve değerli bal çeşidi olarak tüketilmektedir. Hafif acımsı bir tadı olan kestane balı kahverengi görünüme sahiptir. Kestane ağaçlarının çiçeklerinden üretilmesi ile kestane balı olarak isimlendirilen özel bir bal çeşididir.