Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Balda Farklı Bir Koku ve Lezzet Arayanlar İçin: Ihlamur Balı
Balda Farklı Bir Koku ve Lezzet Arayanlar İçin: Ihlamur Balı

Hepimiz çiçek ve çam balının tadını oldukça iyi biliriz. Ama bir de monoflora balı olarak adlandırılan tek bir çiçek türünden arılar tarafından toplanan ballar vardır. Bu ballar klasik çiçek ve çam balından farklı olarak toplandığı çiçeğin kokusunu ve lezzetini barındırır. Sınırlı miktarda toplanabilen bu ballar balda özel bir deneyim arayanlar tarafından tercih edilir. Bu ballardan birisi de ıhlamur balıdır.

Ihlamur ağacı çevresine yerleştirilen kovanlardaki arılar tarafından toplanan ıhlamur balı, arıların ıhlamur çiçeğinden topladığı nektarların kovanda oluşturulan çerçevelerdeki peteklere doldurulması ile oluşturulan bir bal türüdür. Kıvamı bildiğimiz çiçek ve çam balına göre biraz daha koyu, tadı ve kokusu ıhlamur çayını andırır. Türkiye’de Artvin, Rize, Bursa ve Yalova’da ıhlamur balı elde edilmektedir. Çiçek balına göre daha az tatlıdır; ama çiçek kokusu çok daha fazla hissedilir.

 

Ihlamur Balının Faydaları

Ihlamur balının faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında ıhlamur balının faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Ihlamur Balının Kendine Has Özellikleri

  • Ihlamur balı berrak bir görünüme sahiptir.

  • Kendine özgü ıhlamur çiçeği kokusuna sahiptir.
  • Ihlamur çiçeklerini damağınızda hissettirecek, ıhlamur çiçeğinin yoğun kokusuna sahiptir.
  • Ihlamur balının tat kalıcılığı yüksek, akışkan ve ağızda hızlıca dağılabilen bir yapısı vardır.

 

Ihlamur Balının Doğadan Sofraya Yolculuğu

Ihlamur ağacının çiçek açtığı dönemle kestane ağacının çiçek açtığı dönem aynı zamana denk geldiğinden ıhlamur ve kestane balı bazen birbirine karışır. Diğer ballara göre ıhlamur balının kavanozlanması için daha fazla emek ve sabır gerektirir. Her sezon bulunmayan bir bal çeşidi olup bal tutkunları tarafından oldukça fazla talep edilmektedir.

Lezzeti arayan ve en iyi lezzete ulaşmak için engel tanımayan bal gurmelerinin tercih ettiği ıhlamur balı haziran ayında sadece ıhlamur ağaçlarının, ıhlamur çiçeği nektarlarının arılar tarafından toplanmasıyla elde ediliyor. Kısıtlı sayıda kavanozlanabildiği için çok değerli olan ıhlamur balını Anavarza Bal, farklı bölgelerdeki anlaşmalı arıcılarından elde ederek, tüm analizlerini gerçekleştirerek güvenle kavanozluyor. Bazı yıllar oldukça az miktarda kavanozlanan ıhlamur balı, balda lezzet arayanların kolayca ulaşabilmesi için balgurmesi.com adresinde ve anlaşmalı süpermarketlerde bulunabiliyor.