Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Kara Orman Balı da Denilen Meşe Balı’nın Özellikleri Nelerdir?
Kara Orman Balı da Denilen Meşe Balı’nın Özellikleri Nelerdir?

Meşe balını anlayabilmek için balla ilgili şu bilgiyi öncelikle bilmemiz gerekir; ballar, salgı ve çiçek balı olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Çiçek balları arıların çiçekten nektar toplaması ile elde edilirken; salgı balları, arıların ağaçlar (çam, meşe vb.) üzerinde bulunan salgıları bala dönüştürmesi ile elde edilmektedir.

Meşe Balı, Meşe ağacında bulunan genç palamutlarda bulunan sıvının arılar tarafından bala dönüştürülmesiyle elde edilmektedir. Genç palamutların çıkmasıyla başlayan salgı üretimi temmuz ve ağustos ayının sonuna kadar devam eder. Meşe balı hasadı yaz ayının sonlarına doğru gerçekleşir.

 

Meşe balının kendine özgü özellikleri vardır:

·      Meşe (Salgı Balı) çiçek balına göre daha koyu bir renge sahiptir.

·      Akışkanlığı oldukça zayıf bir baldır.

·      Meşe balının kendine özgü aromatik güzel bir kokusu vardır. Arıların meşe ağaçlarında bulunan palamutlardan aldığı enzim nedeniyle yoğun bir meşe ağacı kokusu bulunmaktadır.

·      Orta derecede tatlılığa sahip lezzettedir.

·      Tadındaki kalıcılık orta derecededir.

·      Meşe balı yoğun bir kıvama sahiptir, ağızda dolgunluk hissi verir.

 

Meşe Balı Hangi Özelliklerinden Dolayı Tercih Ediliyor?

 

Meşe balı, çiçek ballarına göre daha az elde edildiği için sınırlı sayıda kavanozlanabiliyor. Anavarza Bal Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren anlaşmalı arıcılarından her yıl sınırlı miktarda balı temin ederek, Adana Kozan’da bulunan tesisinde tüm güvenilirlik analizlerini gerçekleştirerek kavanozluyor ve bal tutkunlarına ulaştırıyor. Bazı yıllar çok sınırlı sayıda kavanozlanabilen meşe balı, www.balgurmesi.com adresinde ya da anlaşmalı süpermarketlerde satılıyor.