Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Kekik Bitkisi ve Kekik Balı Nedir?
Kekik Bitkisi ve Kekik Balı Nedir?

Türkiye’de hemen hemen her bölgede bulunan kekik bitkisinin çiçeklerinin nektarlarından arılar tarafından yapılan, her geçen gün daha çok kişinin tercih ettiği kekik balı, çiçek balı türlerinden biridir. Kekik balını diğer çiçek ballarından ayıran özelliği kekik otu çiçeğinin özünün lezzetinin baskın olarak damakta fark edilmesidir. Arılar kekik otu çiçeklerinin özünü toplayarak bu özlerden şeffaf ve kekik kokulu lezzetli bir bal elde ederler. Kekik balının sırrı bitkinin özündeki eşsiz kokudur.

 

Kekik Otu ve Kekik Balının Genel Özellikleri

Kekik otu, nektarlı yapıda bir bitkidir ve yağında timol bulunur. Timol, kekiğin aromatik kokusunu ve tadını oluşturur. Kekik, kırsal bölgelerde ve yüksek rakımlı yaylalarda doğal olarak yetişen bir bitkidir. Türkiye’nin iklimi kekik bitkisinin yetişmesi için uygundur. Ülkemizde kekiğin en çok yetiştiği iller Ankara, Çankırı, Kastamonu, Trabzon, Amasya, Bolu ve Kütahya’dır. Kekik balının özünü oluşturan kekik otunun çiçeklenme süreci mayıs ayında başlar ve ağustos ayının sonuna kadar devam eder.

Kekik balının kendine özgü özellikleri vardır. Kekik balının karakteristik özellikleri şunlardır:

 

  • Kekik balı berrak bir görünüme sahiptir.
  • Kekik balının yoğun bir kıvamı vardır. Yoğun kıvamı sebebiyle diğer ballara göre daha az akışkandır.
  • Orta koyu bir renge sahiptir.
  • Kekik bitkisinden gelen özel bir kokuya sahiptir.

 

Kekik Balın Faydaları

 

Kekik balın faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında kekik balının faydalarından bahsetmek mümkün değildir. Yerli ve yabancı birçok üniversitenin kekik balının faydalarıyla ilgili kaynakları mevcuttur. Bu kaynaklar kekik balının faydalarının öğrenilmesi için kullanılabilir.

 

Kekik Balı Halk Arasında Daha Çok Hangi Özelliklerinden Dolayı Kullanılıyor?

Kekik balındaki kekik kokusu ve kekik tadı onu diğer ballardan lezzet ve görüntü olarak ayırıyor. Farklı tadı ve lezzeti için insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle balda yoğun tat arayanlar kekik balını kahvaltılarında kaymak, tereyağı ya da sade olarak tüketmektedirler. Çiçek balına göre tek bir çiçeğin kokusunun baskın olması balda özel lezzet arayanlar tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.