Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Propolis Nedir, Arılar Nasıl Propolis Üretir?
Propolis Nedir, Arılar Nasıl Propolis Üretir?

 

Propolis, bal arıları tarafından ağaç tomurcuklarından toplanan, çatlakları doldurmak, petekleri düzeltmek ve cilalamak için kullanılan kahverengi reçineli bir maddedir.

 

Kozalaklarda ve Ağaç Kovuklarında

Propolis doğada kozalaklı ağaçlarda öncelikle doğal reçineler şeklinde bulunur. Bu reçineler bal arıları tarafından toplanır. Kovandaki istenmeyen boşluklar ve kovanın steril olması için; ahşabın sert alanlarına yaymak ve paneller inşa etmek için sızdırmazlık maddesi olarak kullanılır. Ayrıca fareler ve kertenkeleler gibi dış istilacılardan koruyan bariyer görevi görür.

 

Propolis Faydaları

Propolis faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında propolis faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Propolis Kullanım Alanı

Propolis, arı kovanlarını yalnızca davetsiz misafirlere karşı korumakla kalmaz. Yüzyıllar boyunca arılar, koloniyi yağmur ve rüzgar gibi unsurlardan korumak için kovanı propolisle kapattılar. Yapılan araştırmalar, arıların yalnızca hayatta kalmayı değil, aynı zamanda kış aylarında artan havalandırma sistemi için de propolisi kullandıklarını belirtiyor.

Propolisin Renk Farklılığı

Propolisin rengi botanik kaynağına bağlı olarak değişir, en yaygın olarak koyu kahverengi olarak görülür. Propolis belirli bir derecenin üzerinde yapışkan iken düşük sıcaklıklarda sert ve kırılgan hale gelir.

 

Arılar Nasıl Propolis Üretir?

Propolis genellikle kehribar renginde ve kıvamlıdır. Arılar propolisin bileşimini, salgı ve mum ekleyerek değiştirebilirler. Bir dizi işçi arı propolis üretmede uzmanlaşmıştır. Reçineyi dillerini, çenelerini ve arka bacaklarını kullanarak tomurcuklardan toplarlar. Propolis, arıların birkaç farklı kullanım için kovana geri getirdiği büyük damlalardan oluşur. Arılar propolisi; yapıştırmak, çatlakları doldurmak, koloninin iyiliği için ideal bir sıcaklık sağlamak ve yırtıcı hayvanların kovana girmesini önlemek için kullanırlar. Aynı zamanda kovanın ve hücrelerin duvarlarını yumuşatmak için ince tabakalar halinde kullanımı da mümkündür.