Online Mağaza
Anavarza Bal
Online Mağaza
Süzme Bal
Süzme Bal

Arılar çiçeklerden topladıkları nektarı bala dönüştürerek kovan içerisinde bulunan kendi yaptıkları peteklerde depolar. Bal hasadında kovandan alınan peteğin sır tabakası kaldırılır ve özel araçlar yardımıyla, merkez kaç etkisiyle ballı petekler süzülür. Ballı peteklerden süzülen bala süzme bal adı verilir. Petekten arınan süzme bal, merkez kaç yöntemi ile süzüldüğünden dolayı içerisinde herhangi bir tortu yer almaz. Petekli bala göre daha akışkandır.

 

Süzme Balın Faydaları

 

Süzme balın faydaları hakkında birçok bilimsel ve klinik çalışma sonucunda elde edilen bulgular olsa da, Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında süzme balın faydalarından bahsetmek mümkün değildir.

 

Süzme Bal Kalitesini Anlamak

Süzme bal akışkan ve yoğun bir bal çeşididir. Homojen bir yapıya sahiptir ve kabın neresinden alınırsa alınsın aynı yoğun etkiyi gösterir. Bu özellikleri nedeniyle numunesi daha kolay şekilde alınabilmektedir. Balın şekerlenmesi, donması, tadının keskin olması, rengini açık veya koyu olması, gerçek ya da sahte olduğunu göstermez. Kokusu olan veya olmayan bir balın güvenilir olduğunu anlamanın tek yolu analiz işlemidir. Balların kalitesi sadece uluslararası standartlarda yapılan bilimsel analizler ve testler sonucunda anlaşılabilir.